Clarks

Historie britské obuvnické firmy Clarks sahá až do neuvěřitelného roku 1825. V tomto roce dostal James Clark, spoluzakladatel později vzniklé společnosti C&J Clark, nápad na obutí, které odstartovalo úspěšný příběh, jehož kapitoly se píší ještě dnes.

Tak jako většina skvělých nápadů, i tento vznikl náhodně, na základě inspirace okolnostmi. James Clark tehdy pracoval v koželužně svého bratra Cyruse, v prostředí plném ovčí kožešiny. A právě mezi hromadami zbytků ovčí vlny se mu v hlavě zrodil předobraz domácích papučí z tohoto materiálu. Trvalo sice ještě několik let, než spatřily světlo světa jejich první oficiální nazouvací papuče z ovčí vlny, kterým dali jméno „Brown Petersburg“, ale čas vyvíjení a příprav se vyplatil. Ručně vyráběné papuče se staly velkým hitem a rodinný podnik se proměnil v prosperující společnost. V 60. letech 19. století ji však zasáhla recese, a aby Clarkovi odvrátili krach, vyhověli podmínkám kvakerské komunity, kterou požádali o finanční podporu – odstoupili z vedení podniku a do čela usadili Williama, nejmladšího syna Jamese. Ten zmodernizoval výrobu nákupem strojů a nejen díky tomuto kroku krizi zažehnal. Změnám a vývoji se nebránili ani další z klanu Clarksů, kteří do vedení nastoupili po něm – ve 30. letech začala společnost inzerovat v tisku, koncem 50. pak otevřela vlastní obchodní řetězec „Peter Lord – Clarks Shoes“. Ve znamení velkého růstu se nesl i závěr 20. století – značka otevřela 15 nových továren a také první vlajkový obchod v centru Londýna.

Dnes najdeme obchody s obuví Clarks po celém světě a jejich nabídka dalece přesahuje původní zaměření značky na domácí obuv. Nejen dámské a pánské, ale také dětské boty a dokonce i zavazadla a peněženky – to vše si můžete dopřát s logem Clarks.